View Mobile Site
Text Size: Smaller Larger Normal

Dolphins wrap up season with third-place showing

Dolphins wrap up season with third-place showing

Ceres 10-year-old Iain McCarthy, pictured with coach Ryan Calou, brought home a High-Point trophy from the MVSL Championships. McCarthy took first in the 100 free and 50 free, and third in the 50 fly.


POSTED July 27, 2016 10:02 a.m.
Share on Facebook Bookmark and Share

The Ceres Dolphins recreational swim team completed its 53rd season of competition this past weekend.

Ceres racked up 1,117.5 points while finishing in third place at the 2016 MVSL Championships on Saturday in Turlock.

"It would have been quite a shock if we didn't take third," coach Jon Olanolan said. "Tracy got really close to us. When freestyle started, we pulled away from them."

The host Turlock Seadogs (1,887.5) edged out the Ripon Sea Lions (1,881) for the team title.

The Tracy Tritons (1,030) and Manteca Dolphins (430) placed fourth and fifth, respectively.

"I don't want to discredit Turlock or Ripon," Olanolan said. "But we can't compete with them on sheer numbers. They have more kids."

Ceres' Victoria Silveria (11-12 girls) and Iain McCarthy (9-10 boys) both won overall titles for their age groups at the MVSL finals. Silveria and McCarthy were awarded High-Point trophies.

Individual
17-18 boys
Colin Ramos placed second in the 100 fly and 100 free, and sixth in the 50 free.

Michael Barnes placed fourth in the 100 free and sixth in the 50 free.

Logan Kier placed fourth in the 100 back, sixth in the 100 free and eighth in the 50 free.

15-16 boys
Aaron Gama placed fourth in the 100 back, eighth in the 100 free and ninth in the 50 free.

Isaac Garcia placed fifth in the 100 back, and 10th in the 50 free and 100 free.

Oscar Reyes placed sixth in the 100 back, seventh in the 100 free and eighth in the 50 free.

Daniel Hagens placed seventh in the 100 IM.

15-16 girls
Ciana Sather placed first in the 50 fly, third in the 100 IM and fourth in the 50 free.

13-14 boys
Gary Dodd placed first in the 50 fly, second in the 50 free and fourth in the 100 free.

Elliott Lewis placed second in the 100 free, and third in the 50 free and 50 breast.

Donald Cook III placed fifth in the 50 breast, and sixth in the 50 free and 100 free.

Diego Caravalho placed eighth in the 50 back, 11th in the 50 free and 12th in the 100 free.

Zackary Mendez placed 12th in the 50 back, 19th in the 100 free and 20th in the 50 free.

13-14 girls
Camille Hartley placed first in the 50 breast, ninth in the 50 fly and 10th in the 100 IM.

Alyvea Olanolan placed second in the 100 IM, fourth in the 100 free and sixth in the 50 free.

Aryanna Jimenez placed third in the 100 fre and 50 fly, and fourth in the 50 free.

Hannah Kelley placed fourth in the 50 back, 10th in the 50 free and 14th in the 100 IM.

Madeline Kidd placed fifth in the 100 free and 50 free, and 13th in the 50 fly.

Mikiela Jackson placed sixth in the 50 back, seventh in the 50 breast and 11th in the 100 IM.

Kassandra Armas placed seventh in the 100 free, ninth in the 50 free and 11th in the 50 fly.

Allison McAdams placed eighth in the 100 free, 11th in the 50 free and 12th in the 50 breast.

Amanda Ricks placed 17th in the 50 breast, 19th in the 100 IM and 20th in the 50 fly.

Alysse Messer placed 18th in the 100 free, and 25th in the 50 free and 50 breast.

11-12 boys
Evan Lumpkin placed first in the 50 free, and second in the 50 fly and 100 free.

Diego Armas placed first in the 50 back, fourth in the 50 free and fifth in the 100 free.

Jeremy Kier placed first in the 100 free and sixth in the 50 back.

Brett Hartley placed second in the 50 breast, eighth in the 50 fly and ninth in the 100 free.

Ryan Baranski placed third in the 50 free, fifth in the 50 fly and seventh in the 100 free.

Isaiah Aguilar placed 10th in the 50 fly, 18th in the 50 free and 23rd in the 100 free.

Cameron Staley placed 12th in the 100 free, 13th in the 50 free and 15th in the 50 breast.

Oliver Kidd placed 16th in the 50 free, 17th in the 50 back and 19th in the 100 free.

Richard Loza placed 20th in the 100 free, 23rd in the 50 free and 26th in the 50 back.

Andy Tan placed 21st in the 50 back and 50 free, and 28th in the 100 free.

11-12 girls
Victoria Silveria placed first in the 100 free, 50 free and 50 fly.

Ally Feld placed second in the 50 breast, ninth in the 100 IM and 11th in the 50 free.

Cassandra Carranza placed third in the 100 free and 50 free, and fifth in the 50 back.

Bailey Bowmer placed seventh in the 100 free and 50 breast, and 12th in the 50 free.

Katie Hensley placed 11th in the 100 free, 14th in the 50 free and 17th in the 50 breast.

Paulina Miramontes placed 11th in the 50 back, 24th in the 100 free and 34th in the 50 free.

Leslie Bovadilla placed 11th in the 50 fly, 27th in the 50 back and 40th in the 50 free.

Natalie Torres placed 15th in the 100 free and 28th in the 50 breast.

Rebecca Reyes placed 16th in the 50 free, 17th in the 100 free and 30th in the 50 back.

Sejal Malhi placed 23rd in the 50 breast, 39th in the 100 free and 55th in the 50 free.

Monika Castillo placed 25th in the 100 free, 31st in the 50 free and 35th in the 50 back.

Jacquelyn Mendez placed 26th in the 100 free, 28th in the 50 free and 36th in the 50 breast.

Esperanza Gonzalez placed 27th in the 100 free, 29th in the 50 free and 38th in the 50 breast.

Emma Lewis placed 29th in the 100 free, 31st in the 50 breast and 33rd in the 50 free.

Grace Messer placed 30th in the 100 free and 50 breast, and 39th in the 50 free.

Dailyn Melchner placed 31st in the 100 free and 49th in the 50 free.

Jylian Hensley placed 32nd in the 50 back, 34th in the 100 free and 45th in the 50 free.
9-10 boys
Iain McCarthy placed first in the 100 free and 50 free, and third in the 50 fly.
Nicholas Campbell placed second in the 100 free and 50 free, and third in the 50 back.

Eduardo Lopez placed fifth in the 100 free, seventh in the 50 free and 13th in the 100 IM.

Marcus Prestia placed sixth in the 100 free, 10th in the 50 free and 11th in the 50 breast.

Elias Melchner placed 11th in the 100 free, 23rd in the 50 back and 25th in the 50 free.

Blake Ricks placed 13th in the 50 breast, 14th in the 100 free and 18th in the 50 free.

Xavier Aguilar placed 18th in the 100 free, 25th in the 50 back and 35th in the 50 free.

Manuel Vallez placed 20th in the 100 free and 31st in the 50 free.

9-10 girls
Abigail Gonzalez placed second in the 100 free and 50 back, and fifth in the 50 free.

Madeline Staley placed second in the 50 free, third in the 100 IM and sixth in the 50 fly.

Monse Rios placed third in the 100 free, seventh in the 50 free and ninth in the 50 fly.

Gabriella Jackson placed fifth in the 100 IM, sixth in the 50 back and 23rd in the 50 breast.

Jennifer Mejia placed ninth in the 100 free and 15th in the 50 free.

Sarah Ricks placed 16th in the 100 free, 18th in the 50 breast and 34th in the 50 free.

Yahrely Hernandez placed 17th in the 100 free and 19th in the 50 free.

Shelby Lopez placed 19th in the 100 free, 31st in the 50 free and 36th in the 50 breast.

Paige Krueger placed 22nd in the 50 back, 28th in the 100 free and 47th in the 50 free.

Julissa Gonzalez placed 24th in the 100 free, 45th in the 50 free and 47th in the 50 back.

Dayanara Rosales placed 29th in the 100 free, 33rd in the 50 back and 43rd in the 50 free.

Emely Gonzalez placed 37th in the 100 free, 53rd in the 50 back and 59th in the 50 free.

Reagan Hensley placed 39th in the 100 free, 44th in the 50 breast and 62nd in the 50 free.

Sofia Garcia placed 40th in the 100 free, 49th in the 50 back and 60th in the 50 free.

Carmen Lomas placed 41st in the 100 free, 55th in the 50 back and 66th in the 50 free.

7-8 boys
Brent Krueger placed fifth in the 50 free, sixth in the 25 free and 13th in the 25 back.

Zachary Esparza placed seventh in the 25 free, 11th in the 50 free and 14th in the 25 back.

Tyler Ricks placed seventh in the 25 breast, 22nd in the 25 free and 24th in the 50 free.

Rhett Thatcher placed 10th in the 50 free, 12th in the 25 free and 14th in the 25 fly.

Samuel Gonzalez placed 12th in the 50 free, 19th in the 25 free and 23rd in the 25 back.

7-8 girls
Zoey Freitas-Scott placed third in the 50 free, fifth in the 25 free and 27th in the 25 back.

Leilani Olanolan placed fourth in the 25 free, and fifth in the 25 back and 25 fly.

Mia Mendoza placed ninth in the 50 free, and 12th in the 25 free and 25 back.

Hannah Ricks placed 10th in the 25 breast, 12th in the 25 fly and 14th in the 25 free.

Maeve Kidd placed 11th in the 50 free, 15th in the 25 free and 38th in the 25 back.

Madyson Kincanon placed 12th in the 50 free, 17th in the 25 free and 29th in the 25 back.

Zajara Melchner placed 17th in the 50 free, 18th in the 25 free and 33rd in the 25 back.

Adria Haynes placed 29th in the 50 free, 37th in the 25 free and 43rd in the 25 back.

6 & under boys
Maxwell Melchner placed second in the 25 back, and fourth in the 25 free and 50 free.

Emiliano Rios placed seventh in the 25 free and eighth in the 50 free.

6 & under girls
Miranda Miramontes placed first in the 50 free, and fourth in the 25 free and 25 back.

Audrina Kelley placed second in the 50 free and 25 free, and third in the 25 back.

Amelia Loza placed seventh in the 50 free, 14th in the 25 back and 17th in the 25 free.

Carly Ricks placed 16th in the 50 free, 22nd in the 25 back and 25th in the 25 free.

Chloe Ramos placed 22nd in the 50 free and 26th in the 25 free.

Addison Hensley placed 24th in the 50 free and 38th in the 25 free.

Relay
15-18 boys
Ceres' 200 medley relay team of Aaron Gama, Daniel Hagens, Agustin Leyva and Colin Ramos placed fourth.

Ceres' 200 free relay team of Ramos, Hagens, Leyva and Logan Kier placed fourth.

13-14 boys
Ceres' 200 medley relay team of Elliott Lewis, Donald Cook III, Gary Dodd and Jacob Pfanenstiel placed second.

Ceres' 200 free relay team of Dodd, Cook III, Lewis and Diego Caravalho placed second.

13-14 girls
Ceres' 200 medley relay team of Alyvea Olanolan, Camille Hartley, Aryanna Jimenez and Madeline Kidd placed first.

Ceres' 200 medley relay team of Hannah Kelley, Mikiela Jackson, Kassandra Armas and Jullissa Arreola placed fifth.

Ceres' 200 free relay team of Jimenez, Kidd, Armas and Olanolan placed second.

Ceres' 200 free relay team of Kelley, Hartley, Olivia Kee and Allison McAdams placed fourth.

11-12 boys
Ceres' 200 medley relay team of Diego Armas, Brett Hartley, Evan Lumpkin and Jeremy Kier placed first.

Ceres' 200 free relay team of Lumpkin, Armas, Hartley and Kier placed first.

Ceres' 200 free relay team of Ryan Baranski, Oliver Kidd, Dominick Maldonado and Cameron Staley placed fourth.

11-12 girls
Ceres' 200 medley relay team of Cassandra Carranza, Bailey Bowmer, Victoria Silveria and Ally Feld placed second.

Ceres' 200 medley relay team of Emma Garcia, Katie Hensley, Paulina Miramontes and Rebecca Reyes placed fifth.

Ceres' 200 free relay team of Silveria, Feld, Hensley and Carranza placed second.

Ceres' 200 free relay team of Bowmer, Miramontes, Reyes and Emma Lewis placed fifth.

Ceres' 200 free relay team of Garcia, Esperanza Gonzalez, Jacquelyn Mendez and Natalie Torres placed 11th.

Ceres' 200 free relay team of Monika Castillo, Grace Messer, Dailyn Melchner and Leslie Bovadilla placed 12th.

9-10 boys
Ceres' 200 medley relay team of Nicholas Campbell, Eduardo Lopez, Iain McCarthy and Blake Ricks placed fifth.

Ceres' 200 free relay team of McCarthy, Lopez, Ricks and Campbell placed second.

9-10 girls
Ceres' 200 medley relay team of Abigail Gonzalez, Sarah Ricks, Madeline Staley and Monse Rios placed fourth.

Ceres' 200 medley relay team of Paige Krueger, Shelby Lopez, Gabriella Jackson and Jennifer Mejia placed eighth.

Ceres' 200 free relay team of Staley, Rios, Jackson and Gonzalez placed first.

Ceres' 200 free relay team of Mejia, Lopez, Ricks and Yahrely Hernandez placed 10th.

Ceres' 200 free relay team of Krueger, Dayanara Rosales, Julissa Gonzalez and Savannah Gonzalez placed 14th.

7-8 boys
Ceres' 100 free relay team of Brent Krueger, Rhett Thatcher, Samuel Gonzalez and Zachary Esparza placed fourth.

7-8 girls
Ceres' 100 free relay team of Zoey Freitas-Scott, Mia Mendoza, Hannah Ricks and Leilani Olanolan placed second.

Ceres' 100 free relay team of Zajara Melchner, Maeve Kidd, Adria Haynes and Madyson Kincanon placed eighth.

6 & under mixed
Ceres' 100 free relay team of Miranda Miramontes, Audrina Kelley, Emiliano Rios and Maxwell Melchner placed second.

 

Enter a Comment:

You must be logged in to post comments.
http://www.cerescourier.com/ encourages readers to interact with one another. We will not edit your comments, but we reserve the right to delete any inappropriate responses.

To report offensive or inappropriate comments, contact our editor.

The comments below are from readers of http://www.cerescourier.com/ and do not necessarily represent the views of The Newspaper or Morris Multimedia.

No comments have been posted. Log in or Register to post a comment.
Advertising Widget
468x60
 

Please wait ...